Víte, jak vybrat abrazivo do pískovaček?

Písek, Vlnění, Duny, Vzorek, Příroda, Textura, Vlna

Abraziva, neboli brusný materiál, který má za úkol čistit nános rzi, starých nátěrů nebo jenom kov připravit k lakování. Aby vše fungovalo jak má, je třeba mít vhodné vybavení. V tomto článku se zaměříme na abrazivní materiály a na způsob, jak se s nimi pracuje.

Typy pískování

Pískování, nebo také tryskání je proces, kdy je tlakem tryskán proud abraziva, který dopadem na jiný povrch čistí a připravuje k nanesení nového nátěru. Abychom mohli pískovat, je potřeba speciální prostor a je nutné chránit obsluhu pískovací trysky před poraněním. Podle rozměrů předmětu lze pískování rozlišit na mobilní, boxové a kabinové. Kabina je specifická tím, že se jedná o prostor do kterého se vloží předmět, který chceme očistit. Obsluha poté zavře víko a prostrčí ruce skrz gumové rukavice a následně teprve pískuje pomocí trysky a nožního pedálu. V situaci, kdy je předmět natolik velký, že se jej nevyplatí převážet nebo rozmontovávat, nastupují na řadu mobilní pískovací zařízení. Pískovačku pohání naftový kompresor.

Abrazivo k pískování

Abrazivo do pískovačky jsou speciální, velmi tvrdé a malé částečky, které jsou pod tlakem metány na pískovaný předmět. Při výběru je nutné dát pozor hned na několik parametrů, které ovlivňují výsledný efekt. Drobné částečky se liší zejména hrubostí a samotnou tvrdostí. Pro správný výběr je nezbytné znát materiál, který budeme čistit pískováním. Nahlédneme-li do nabídky abraziv, jako první spatříme klasický písek, který se používá již řadu let. Díky němu se říká tryskání vlastně pískování. Dalšími materiály, které se používají jsou korund, balotina, zirblast, ocelová drť, skořápky ořechů nebo písek.