Výhody předání firmy v rámci rodiny

retirement-4711057 640

Není to lehké rozhodnutí, ale pokud jste se rozhodli jít do důchodu, nebo trávit méně času vedením své firmy, nejspíš se rozhodujete, komu ji teď předat. Jaké výhody takovéto předání v rámci rodiny přináší? Pokud uvažujete, komu předat svojí léta budovanou firmu, tento článek je určen vám. 

Zájem a důvěra rodiny 

Vaše rodina bude nejspíše větší jistota, než někdo neznámý. Podle zájmu členů rodiny lze předpokládat, že jim bude záležet na rodinné firmě podobně jako vám a budou mít tedy silnou motivaci dělat vhodná rozhodnutí. Také se předpokládá, že se s vámi budou častěji radit o vhodných rozhodnutí ohledně firmy, s čím nemůžete počítat, kdybyste předal firmu někomu cizímu.

 

Rodinný holding a rodinná ústava

Jsou věci, které nelze tvořit s jedinci mimo rodinu, kterým chcete předat firmu, a to právě rodinný holding a rodinnou ústavu. 

Rodinný holding je způsob, jak pomoci členům rodiny vést podnikání. 

Rodinná ústava je dokument, který, stejně jako akcionářská smlouva v akciové společnosti, udává práva a povinnosti členů rodiny ve vedení. Vytváří se na základě společné debaty a má za úkol minimalizovat nepříjemné situace uvnitř rodiny, které jsou téměř nevyhnutelné, když spojíte rodinu s prací.

 

Co vyřídit před samotným předáním

Proč jste se rozhodli firmu předat? Je nezbytné si odpověď na tuto otázku stále připomínat, abychom neměli problém rozhodovat ve prospěch jiných cílů. Pokud musíte odejít ze zdravotních důvodů, těžko budete moci do velké míry zasahovat do vedoucích rozhodnutí, místo odpočinku. 

Komu budete předávat? Často to chce mladou krev, aby firma dostala nový dech a ochotu riskovat. Pak už jen záleží, jestli se rozhodnete pro předání firmy synovi, dceři, nebo komukoliv jinému, kterého máte ve svém okolí

Co od předání očekáváte? Chcete být více v obraze a mít možnost namítat před určitým ozhodnutím? Úroveň vašeho zúčastnění ovlivní váš volný čas a hladinu stresu, takže možná se nakonec rozhodnete více povolit ze svých požadavků ve prospěch klidného důchodu.