Naučte se rozlišovat zahradní stavby

Jaro klepe na dveře, zahrádkáři a milovníci venkovního posezení netrpělivě očekávají příchod teplého vzduchu a přísunu slunečního svitu, který by je probudil ze zimní hibernace. Mnoho majitelů zahrad stojí před obtížným rozhodnutím, zda postavit přístřešek, pergolu nebo rovnou altán, aby měl kde sedět se svou rodinou nebo přáteli. V tomto článku si nastíníme, jak se od sebe liší jednotlivé stavby a na závěr uvedu novinku posledních let na poli zahradních pergol.

bioklimatická pergola

Přístřešek, pergola, altán?

Pojďme se podívat na jednotlivé stavby a naučme se je správně pojmenovat. Ne každá pergola je přístřešek, a ne každý altán pergola. Pojem pergola je většině čtenářů jistě známý, jedná se o jakési zastřešené zákoutí, které stavíme za účelem relaxace i za nepříznivého počasí. Kdežto přístřešek stavíme primárně pro účel ochrany našeho majetku před povětrnostním vlivům. A když jsem zmínil altán, jedná se o uzavřenou stavbu se střechou. Doufám, že si to již nebudete dále plést.

Pergola a její využití

Pergoly byly stavěny od pradávna, jejich původním účelem byla opora pro nejrůznější druhy popínavých rostlin. Vlivem tohoto porostu se uvnitř pergoly vytvořilo příjemné klima, kterého si lidé zanedlouho začali všímat a obliba pergol raketově rostla. V dnešní době můžeme vidět všelijaké modifikace pergol a pomalu se z nich zeleň začíná vytrácet, což je velká škoda. Pergoly jsou samostatně stojící stavby!

Čeští zahrádkáři jsou do zahradních staveb přímo blázni. Zejména mám na mysli ty, kteří bydlí v panelových domech a na periferii města mají svou zahrádkářskou kolonii, kde tráví svůj volný čas s rodinou a přáteli. Na těchto malinkých zahrádkách se objevují mnohdy učiněné skvosty, například můžeme vidět netradiční konstrukce, netradiční materiál nebo porost. Mnohdy jsou pergoly dovybavené o krásný dřevěný nábytek nebo krb.

Bioklimatická pergola

Jak jsem v úvodním odstavci slíbil, představím vám žhavou novinku ze světa zahradních přístřešků. Jedná se o tzv. bioklimatickou pergolu. Asi nebudete vědět, takže vám hned vysvětlím, v čem je jiná než ta klasická. Výhody těchto pergol spočívají přímo v jejich multifunkční konstrukci. Pomocí natáčecích hliníkových lamel totiž zajišťuje ideální cirkulaci proudění vzduchu směrem nahoru, což vytváří příjemné prostředí pro posezení.

Jak to celé funguje? Naprosto jednoduše. Hlavním prvkem pergoly je pohyblivý slunolam, který svým natáčením až o 140 stupňů zajišťuje tyto funkce:

  1. stínění,
  2. ochrana proti dešti,
  3. odvod dešťové vody.

Výhody bioklimatické pergoly

Hlavní předností tohoto typu pergoly je jejich vysoká schopnost individuálního nastavení dle chuti. Jednoduše, pomocí dálkového ovladače jste schopni ovládat natočení lamel a tím regulovat klima v pergole jedním kliknutím.